Ekonomi

Denizaşırı yatırımcılar üç haftadır Japon borsalarında net alım yapıyorlar.

Geçen hafta Japonya Merkez Bankası’nın (BoJ) politika toplantısı öncesinde yabancı yatırımcılar temkinli davrandılar ve Japon devlet tahvillerine (JGB) yoğun bir şekilde çekildiler.

Japonya Maliye Bakanlığı’ndan alınan bilgilere göre, yabancı yatırımcılar 21 Temmuz ile biten haftada net 1,2 trilyon yen (8,57 milyar $) değerinde uzun vadeli JGB sattı. Bu, 24 Mart’tan bu yana görülen en yüksek önlemdi. Ancak, net 1,5 trilyon yen maliyetle kısa vadeli borçlanma senetleri aldılar.

Ortadaki Japon borsalarından alınan bilgilere göre, yurt dışı yatırımcıların net değeri yaklaşık 61.24 milyar yen. Japon hisse senedi Şirket, üst üste üçüncü hafta net alım yaptı. Yatırımcılar 41.52 milyar yen türevlere ve 19.72 milyar yen nakit öz sermayeye yatırım yaptı.

Japon hisse senetleri bu yıl şu ana kadar yaklaşık 8,55 trilyon yen net sınır ötesi giriş alırken, geçen yıl yaklaşık 1,51 trilyon yen net çıkış oldu.

Bunun ortasında, Japon yatırımcılar yaklaşık 973,8 milyar yen’lik uzun vadeli denizaşırı tahvillerden çıkarak üst üste üçüncü hafta net satış yaptı. Ayrıca 83.4 milyar yen pahasına kısa vadeli menkul kıymetlerden de çıktılar.

Forex Haber Merkezi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu