Haber

İklim değişikliği Almanya’ya 900 milyar avroya mal olabilir

İklim değişikliğinin neden olduğu aşırı hava koşullarının Almanya’ya 2050 yılına kadar 900 milyar avroya varan ekonomik kayba mal olabileceği hesaplandı.

Ekonomik araştırma şirketleri Prognos ve GWS ile Almanya’nın Ekolojik Ekonomik Araştırma Enstitüsü, Alman Çevre, Ekonomi Bakanlıkları için iklim değişikliğinin sonuçlarının ülkedeki maliyetlerine ilişkin “İklim değişikliği: Ekonomik sonuçların maliyetleri ve 2050’ye kadar senaryo analizi” raporunu yayınladı. ve İklim Koruma.

Rapora göre 2000’den 2021’e kadar iklim değişikliği krizinin sonuçları Almanya’da en az 145 milyar avroluk ekonomik hasara neden oldu.

2050 yılına kadar araştırmacılar, küresel ısınmanın boyutuna bağlı olarak ülkede 280 ila 900 milyar avroluk kümülatif ekonomik kayıp bekliyorlar.

Hasarlar, tarımsal üretkenlik kaybını, şiddetli yağmur ve sel nedeniyle binaların ve altyapının hasar görmesini veya tahrip olmasını, mal taşımacılığının aksamasını ve sağlık sistemi üzerindeki etkiyi içerir.

İklim değişikliğinin ekonomik olarak ölçülebilen zararlarının yanı sıra sağlık sorunları, aşırı sıcak ve sellerden ölümler, ekosistemler üzerindeki gerilim, biyolojik çeşitlilik kaybı ve yaşam kalitesinin düşmesi de iklim değişikliğinin diğer zararları olarak sıralanıyor.

Araştırmadaki modellemeye göre, son 20 yılda aşırı ısınma ve sel gibi birden fazla olayın ortalama yıllık maliyeti 2050 yılına kadar her yıl bir buçuk ila beş kat artacak. 2050’de gayri safi yurtiçi hasılanın yüzde 1,8’i.

Almanya Çevre Bakanlığı Müsteşarı Christiane Rohled, “İklim krizinin sonuçlarının Almanya’daki refah üzerinde değerli bir etkisi var” dedi. sözünü kullandı.

Ekosistemlerin dayanıklılığını artırmak için iklime yapılan tartışmacı yatırımların önemine dikkat çeken Rohled, bu yatırımların insanı savunmaya hizmet edeceğine dikkat çekti.

habertercan.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu