Haber

İran Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ermenistan Başbakanı Paşinyan’la telefon görüşmesi yaptı

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ile yaptığı telefon görüşmesinde, “İran, sorunların diyalog yoluyla çözülmesine yardımcı olma konusunda üzerine düşen rolü oynamaya hazırdır” dedi.

İran Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ile telefon görüşmesi yaptığı bildirildi. Görüşmede, Ermenistan-İran ikili ilişkilerinin yanı sıra Kafkasya bölgesindeki son gelişmelerin yanı sıra, Laçin Koridorunun kapatılması ve kuşatma nedeniyle Dağlık Karabağ bölgesindeki insani durumun ağırlaşmasının da ele alındığı belirtildi. Bölgenin Azerbaycan güçleri tarafından ele alınması tartışıldı. Bölge tarihinin sonunda her türlü gerilime ve değişime karşı olduklarını söyleyen şef, İran’ın yeni çatışmaların ve bölgenin jeopolitiğinde olası değişikliklerin önlenmesinde aktif rol oynamaya hazır olduğunu vurguladı. İran’ın bölgedeki tüm ülkelerin toprak bütünlüğünü desteklediğini belirten Reisi, “Bölgesel sorunların bölge ülkeleri arasında diyalog yoluyla çözülmesi gerektiğine inanıyor, yabancı ülkelerin varlığına ciddi şekilde karşı olduğumuzu bir kez daha vurguluyoruz. Kafkasya bölgesinde İran, sorunların diyalog yoluyla çözülmesine yardımcı olma rolünü oynamaya hazırdır.” .

Paşinyan Aliyev’le görüşmeye hazır

Kafkasya bölgesindeki son gelişmelere değinen Paşinyan, İran’ın bölgede barış, istikrar ve güvenliğin tesisi, sürdürülmesi ve güçlendirilmesinde her zaman aktif ve aktif rol oynadığını belirterek, Azerbaycan ordusunun Karabağ bölgesinde konuşlu olduğunu ve bölgede gerginlik yaşandığını ifade etti. sınırda arttı. Paşinyan, bölgedeki sorunların diplomatik yollarla çözülmesi gerektiğini de belirterek, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ile görüşmeye hazır olduğunu söyledi.

“İran, sorunun çözümü için her iki tarafa da yardım etmeye hazır”

İran Cumhurbaşkanlığı Ofisi Siyasi İşler Asistan Yardımcısı Mohammad Jamshidi, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “1- Her türlü jeopolitik değişiklik ve bölgesel sınırlar kırmızı çizgimizdir. 2- Bölge dışındaki yabancılarla iş birliği ve bölge dışında ortak askeri tatbikatlar 3+3 formatı durumu daha da karmaşık hale getiriyor. “3- İran, sorunun çözümü için her iki tarafa da yardım etmeye hazır.” – TAHRAN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu