Haber

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılı İrlanda’da resepsiyonla kutlandı

İrlanda’nın başkenti Dublin’de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve Cumhuriyetin kuruluşunun 100. yılı münasebetiyle bir resepsiyon düzenledi.

Türkiye’nin Dublin Büyükelçisi Hakan Olcay’ın ev sahipliğinde bir otelde düzenlenen resepsiyona İrlanda Parlamentosu, İrlanda Senatosu ve İrlanda Dışişleri Bakanlığı’ndan davetlilerin yanı sıra bu ülkedeki diplomatik misyon başkanları ve Türk vatandaşları katıldı.

Türkiye ve İrlanda milli marşlarının çalınmasıyla başlayan resepsiyonda konuşan Büyükelçi Olcay, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gönderdiği bayram tebrik mesajını okudu.

Resepsiyonda İrlanda adına konuşan Senatör Gerry Horkan, iki ülke arasında Osmanlı dönemine kadar uzanan olumlu ilişkilere dikkat çekerek, her ne kadar her ne kadar Türkiye ile İrlanda’yı birbirine yakınlaştıran pek çok unsurun bulunduğuna inandığını ifade etti. coğrafi olarak birbirine uzaktır.

İrlanda’nın da zor şartlar altında bağımsızlığını kazandığını ve geçen yıl kuruluşunun 100. yılını kutladığını hatırlatan Horkan, iki ülkenin ortak demokratik değerlerine ve zengin tarihine dikkat çekti. Horkan, iki ülke arasındaki temasların son yıllarda arttığının altını çizdi.

Bu yıl Türkiye’nin Dublin Büyükelçiliği’nin kuruluşunun 50. yıl dönümünün İrlanda Meclisi’nde düzenlenen bir etkinlikle kutlandığını hatırlatan Horkan, iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesine yönelik potansiyelinin yüksek olduğunu kaydetti.

Konuşmaların ve 100. yıl pastasının kesilmesinin ardından İrlanda’da yaşayan keman virtüözü Aleyna Tunca ve gitarist Metin Birol konser verdi.

Cumhuriyet Bayramı münasebetiyle şehrin merkezinde Liffey Nehri üzerinde yer alan tarihi Samuel Beckett Köprüsü, Türk bayrağı yansıtılarak aydınlatıldı.

ilgin-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu