Haber

87. Büyük Atatürk Koşusu

Mustafa Kemal Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 103. yıl dönümü kutlamaları kapsamında gerçekleştirilecek olan 87. Büyük Atatürk Koşusu, 25 Aralık Pazar günü yapılacak.

Türkiye Atletizm Federasyonu Lideri Fatih Çintimar, Dikmen Keklikpınar’dan başlayıp Ankara Tren Garı’nda sona erecek yarış öncesi Ankara Tenis Kulübü’nde basın toplantısı düzenledi.

Çintimar açıklamasına, bir klasik haline gelen Büyük Atatürk Koşusu’nda emeği geçen sporcu, vatandaş ve basın mensuplarına teşekkür ederek başladı.

Yarışa katılımın bugüne kadarki en üst düzeyde olacağını belirten Çintimar, “Atatürk Koşusu bugüne kadar en fazla 1.733 kişi ile koşuldu. Bu yıl 3 bine yakın başvurumuz var.” söz konusu.

Büyük Akatürk Kışı’nın bu yıl 100 bin lira ödülle düzenleneceğini öğrenen Çintimar, “Katılım, yarışma rotası ve gününü belirlemek için sitemizde anket yaptık. Bundan sonraki yarışları Pazar gününe almaya karar verdik. Pazar günü düzenlemek istiyoruz. Çünkü herkes Büyük Atatürk Koşusu’nu koşmak istiyor.” dedi.

Yarışı eski piste götürmek istediklerini ancak valilik ile yaptıkları görüşmeler sonucunda pazar günü güzergâh üzerindeki okullarda sınav olduğu için bunu yapamadıklarını belirten Çintimar, bu konuyu gündeme getireceklerini söyledi. 2023 için yeniden gündeme geldi.

Çintimar, Büyük Atatürk Koşusu’nun 14.05’te başlayacağını, sadece genel klasmanda değil yaş gruplarında da ödül ve madalyaların verileceğini sözlerine ekledi.

“Kara liste” iddiası

Federasyon lideri Çintimar, Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin (IOC) Türkiye’yi “Kara Listeye” aldığı haberine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

“Haberlerde gerçeği bulamıyoruz.” diyen Çintimar, şu ifadeleri kullandı:

“Aday olduğumuz Dünya Yürüyüş Şampiyonası’nı kazanmamamız için yapılmış bir şey. Sizi davet ediyorum. Bir de Erzurum’daki haksız kotamızla ilgili yazılar var. Ne 4×400 kadromuz ne de 4×100 takımımız gitmedi. Erzurum’dan kontenjan alarak bir önceki olimpiyatlara katılmışlar.Bunu yazmalarının tek bir sebebi var.Sebebini biliyorum.Bizde kendilerine yer bulmaya çalıştılar, bulamamışlar.Atletizmi karalamaya çalışıyorlar. Türk atletizm ailesi olarak 2022 yılı tarihimizin en başarılı yılıdır. Atletizmin bu başarısı birilerini rahatsız etmiş olmalı.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu